Copyright 2024 - Krzysiek Z

O SEIDO

nakamura

 


Emblemat Seido to pięciolistny kwitnący kwiat japońskiej śliwy, który jest także herbem rodowym Kaicho Nakamury. Wszyscy członkowie World Seido Karate Organization, noszący ten emblemat są członkami rodziny.


Seido jest oparte na trzech podstawowych zasadach: szacunek, miłość i posłuszeństwo. Te trzy zasady symbolizują trzy koła w środku emblematu. To one wyznaczają sposób,w jaki powinniśmy żyć, pracować i trenować sztuki walki. Sposób życia i treningu oparty na szacunku dla innych powoduje, że podchodzimy do życia i ludzi ze zrozumieniem, możemy wówczas pełni spokoju spojrzeć w głąb siebie, zrozumieć siebie i odnaleźć pełnię istoty człowieczeństwa. Szacunek zawsze idzie w parze z miłością. Jeśli zrozumiemy jak ważny jest prawdziwy szacunek do ludzi będziemy mogli również kochać wszystkie ważne dla siebie osoby prawdziwą miłością opartą na zrozumieniu, na potrzebie dzielenia się doświadczeniem, rozumieniu cudzych potrzeb. W podstawowym znaczeniu posłuszeństwo rozumiane jest jako bycie posłusznym zasadom obowiązującym w Dojo i całej organizacji. Ale powinno się również rozszerzyć to pojęcie jest to, bowiem również obowiązek względem samego siebie tzn. rozwijanie się na polu duchowym, sportowym i społecznym. Posłuszeństwo to także przestrzeganie prawa, ćwiczenie samokontroli i utrzymywanie pokory wobec rodziców i opiekunów.
Powinniśmy pod tymi względami brać przykład z samurajów. Właśnie oni wszystko robili by żyć godnie, postępować z honorem i miłością względem ludzi i swych panów. Prawo wierności było dla nich wszystkim.


WORLD SEIDO KARATE ORGANIZATION

nakamura2

Kaicho Tadashi Nakamura Chairman
Nidaime Akira Nakamura Vice-Chairman


World Seido Karate Organization zostało założone 15 października 1976 roku w Nowym Jorku . Założycielem stylu i światowej organizacji Seido Karate jest jeden z najwybitniejszych mistrzów karate Kaicho Tadashi Nakamura . Kaicho T. Nakamura był uczniem Sosai Masutatsu Oyamy i przez wiele lat praktykował Kyokushin Karate w Centralnym Honbu w Tokio wykazując się niezwykłym kunsztem w technikach i kumite. To właśnie T. Nakamura był szefem wyszkolenia w Honbu Kyokushin i to właśnie jemu Sosai M. Oyama powierzył utworzenie organizacji Kyokushin w USA. Po przybyciu do Stanów Zjednoczonych / 1966 / założył pierwsze dojo kyokushin . Organizacja szybko się rozrastała i już w 1971 powstało Kyokushin Kaikan North American Honbu . Na skutek różnicy zdań pomiędzy T. Nakamurą a Sosai Oyamą które dotyczyły między innymi wizji , rozwoju i roli karate w naszym życiu , T. Nakamura wraz z wieloma innymi mistrzami opuścił organizację Kyokushin i w 1976 roku powołał do życia swoją organizację karate i założył swój styl , który nazwał SEIDO. Popularność i uznanie Kaicho szybko rosła i to nie tylko w USA , tym bardziej , że był uznanym mistrzem jeszcze działając w strukturach Kyokushin . Tak więc także SEIDO zdobywało coraz większy prestiż w obu Amerykach a także na innych kontynentach. Swoją organizację Kaicho oparł głównie na instruktorach , którzy razem z nim odeszli z Kyokushin a więc na ludziach o wysokich kwalifikacjach i których darzył pełnym zaufaniem. Nowa wizja karate , nawiązanie do tradycji samurajskiej / z takiej to właśnie rodziny pochodzi Kaicho T. Nakamura / , filozofia , perfekcyjna technika i skuteczność we wszechstronnej walce , szacunek , poświęcenie , wzajemna pomoc i zrozumienie - to tylko niektóre cechy charakteryzujące SEIDO Kaicho Tadashi Nakamury. Już na początku tworzenia nowej organizacji i nowego stylu , Kaicho postawił przed wszystkimi bardzo wysokie wymagania. Nie tylko pod względem technicznym ale także a może przede wszystkim postawił na cechy osobowe przyszłych instruktorów / branch chief /, które byłyby zgodne z filozofią Mistrza. Zaangażowanie , ogromna praca nad sobą , poświęcenie i determinacja w zdobywaniu wiedzy karate , podążanie prostą ale trudną drogą wytyczoną przez Mistrza zarówno w dojo jak i w każdej dziedzinie naszego życia. Dlatego też nominacje na kierowników SEIDO DOJO mogli otrzymać wyłącznie bezpośredni uczniowie Kaicho.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o Seido Karate wejdź na:

www.seido.com

www.seidopoland.com